czwartek, 3 lutego 2011

CO TO JEST GŁĘBOKA DEMOKRACJA?

Demokracja bez udziału świadomości jest tyranią
prof. J.J. Hendricks, California State University


"Podstawowy problem demokracji nie dotyczy władzy. Chodzi o świadomość. Wyznacza ona zupełnie inny paradygmat. Świadomość wiąże się z dostrzeganiem tego, co dzieje się w nas samych, w naszych interakcjach, ze świadomością zmian w wysyłanych przez nas sygnałach, świadomością naszych snów, tego, co najgłębsze. Tak więc gdy zbiorowości kulturowe dążą do demokracji, my pragniemy głębszej demokracji, w której kluczową rolę odgrywa świadomość, nie zaś władza."
Arnold Mindell



Idea Głębokiej Demokracji jest podejściem, które zakłada, że we współczesnym świecie muszą być reprezentowane i przedstawione wszystkie stanowiska oraz głosy, w szczególności głosy grup i osób marginalizowanych, defaworyzowanych oraz świadomie bądź nieświadomie wykluczanych społecznie. Co więcej, idea głębokiej demokracji idzie dalej wskazując na konieczność włączenia w dyskurs społeczny naszych emocji, które powstają w wyniku niemożliwych do uniknięcia i wyeliminowania różnic społecznych, kulturowych, barier, rang i przywilejów bardzo często niezbyt skutecznie maskowanych stosowaną polityką politycznej poprawności.


Praktyka pracy z konfliktami i napięciami społecznymi stosowana w tej metodzie pracy z grupami wykazała, że pomijanie lub choćby niedostateczne usłyszenie głosów mniejszości jest przyczyną nie tylko zubażania różnorodności oraz związanej z nią innowacyjności społeczeństwa, ale także wiedzie do frustracji pociągającej za sobą akty świadomego bądź nieświadomego sabotażu a nawet terroryzmu.

Głęboka demokracja to jeden z kluczowych aspektów Psychologii Zorientowanej na Proces.

Jest to podejście stosowane zarówno do świata wewnętrznego jednostki – pojedynczej osoby, jak i do, par, rodzin, grup i wielkich zbiorowości. Głęboka Demokracja uwzględnia wszystkie części całości: jednostki, grupy, społeczeństwa. Takie podejście opiera się na przekonaniu, że wszystkie doświadczenia, uczucia, przekonania, sny, poglądy, tendencje, a także stany świadomości są istotne, wartościowe, potrzebne i konieczne, gdyż stanowią one część oraz podłoże rzeczywistości. Z tego powodu powinny mieć możliwość wyrażenia siebie i współdecydowania o kierunku, w którym podąża całość.

Tradycyjna, klasyczna demokracja to rządy większości, które – jeśli są sprawowane bez odpowiedniej i dostatecznej świadomości posiadanej władzy oraz siły – często przeradzają się w tyranię większości. W ramach Głębokiej Demokracji stwarzamy przestrzeń, w której może zaistnieć każdy głos, pogląd, postawa czy wartości.

Szczególnym aspektem głębokiej demokracji jest pozwolenie na zaistnienie tych części i elementów składowych rzeczywistości, które powszechnie uważamy za niechciane, „negatywne” warte wyeliminowania bądź stłumienia.

Np. Większość teoretyków zarządzania i pracy z organizacjami proponuje identyfikację i wyeliminowanie czynnika zaburzającego procesy grupy. Jednak z punktu widzenia Głębokiej Demokracji właśnie ten czynnik jest potencjalnym inicjatorem rozwoju organizacji! Dystraktor jest elementem wskazującym na dynamikę "procesu wtórnego" (nieświadomości) danej grupy. Dzięki odkryciu oraz zintegrowaniu procesu wtórnego grupa, organizacja, naród czy Świat może się przekształcać, rozwijać, zmieniać i uzyskiwać dodatkową energię z nowych, nieznanych wcześniej źródeł...

Organizations and communities do not fail because of their problems, nor do they necessarily succeed because they solve them. Problems will always exist. Communities that succeed open up to the unknown during periods of crisis.

Arnold Mindell, „Sitting in the Fire”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz